اخبار اسلایدی
برای کنترل بیماری های غیرواگیر، دخالت عالمانه در شیوه زندگی افراد، ضروری است

مهندس شریف زاده، معاون بهداشتی شبکه بهداشت_درمان تاکستان و رییس مرکز بهداشت این شهرستان در کارگاه آموزشی قلب سالم، روز 3 آبان 97 در جمع کارکنان این شبکه بیان کرد: بیماری های غیرواگیر محصول زندگی شهرنشینی هستند و برای پیشگیری از آن ها راه سهل و ساده ای، مثل تزریق واکسن وجود ندارد.

رییس مرکز بهداشت تاکستان با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر در اغلب موارد علاج ندارند و تنها کنترل می شوند، افزود: برای مراقبت و کنترل بیماری های غیر واگیر، دخالت عالمانه و مستمر در شیوه زندگی افراد، ضروری است.

 وی خاطر نشان کرد که پیشگیری بیماری های غیرواگیر نیازمند زیرساخت های مناسب و سهل الوصول و بستر فرهنگی مناسب است.

غذایی سالم، ورزش منظم و سلامت قلب

دکتر وستا وحدتی راد، کارشناس مسوول بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت تاکستان هم در این نشست با بیان اینکه داشتن یک برنامه غذایی سالم، انجام فعالیت ورزشی منظم به همراه حفظ وزن مناسب و دوری از سیگار از جمله عادات مفید برای سلامت قلب هستند، گفت: علت عمده مرگ و میرها و ناتوانی های جسمی افراد در جامعه کنونی ناشی از بیماری های قلب و عرق است. وی افزود که تمامی گروه های سنی، تحت شعاع بیماری های قلبی عروقی قرار دارند و باید عموم افراد جامعه در این زمینه آموزش های لازم را فرا گیرند.

دکتر وحدتی با بیان این موضوع که احتمال ابتلای به بیماری قلبی در افراد غیرسیگاری -که مرتب در معرض دود سیگار قرار می گیرند- مانند افراد سیگاری است، افزود: افرادی که سیگار می کشند، چند برابر افراد غیرسیگاری احتمال دارد به سکته قلبی دچار شوند و این خطر با کشیدن هر نخ سیگار در روز افزایش می یابد. ایشان ادامه داد که افراد سیگاری زودتر از افراد غیرسیگاری دچار سکته قلبی و دیگر مشکلات جدی سلامتی خواهند شد