اخبار اسلایدی
سلامت مادر باردار، حافظ بنیان خانواده و سلامت جامعه

بنا به اظهار لیلا علیمردانی، کارشناس برنامه مادران مرکز بهداشت شهرستان تاکستان، با وقوع مرگ مادران باردار، سلامت فرزندان و بنیان خانواده و در نتیجه سلامت جامعه در معرض خطر قرار می‌گیرد.

ایشان با گفتن اینکه میزان مرگ و میر مادر از شاخص های مهم توسعه از جمله توسعه سلامت کشورها محسوب می شود و منعکس کننده کیفیت نظام سلامت و نقش زنان در جامعه است؛ بیان کرد: این موضوع یکی از مهمترین مسائل سلامت در کشورهای کم درآمد و متوسط است، زیرا بیشترین درصد از مجموع مرگ های مادر در این کشورها واقع می شود.

بارداری و فرزندآوری، شیرین‌ترین خاطرات خانواده ها

این کارشناس ضمن بیان اینکه بارداری و فرزندآوری یکی از شیرین‌ترین خاطرات خانواده است و قاعدتاً خانواده‌ها انتظار ندارند که با عوارض و مرگ و میر همراه باشد، گفت: کلید پیشگیری از مرگ و میر مادران، مراقبت بهداشتی بهتر، خصوصا در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان است.

وی، موثرترین راه پیشگیری از وقوع مرگ مادر را افزایش کمی و کیفی مراقبت های دوران بارداری دانست و به لزوم دقت در انجام مراقبت ها، کنترل دقیق علائم حیاتی، ارجاع به موقع مادر و آموزش موثر به مادر و خانواده مادر، همچنین پیگیری مادر برای انجام اقدامات توصیه شده و لازم، تأکید کرد