اخبار

مصرف الکل، مشکلات اجتماعی، جسمی و روانی به وجود می آورد

دکتر درنا چرخچیان، پزشک مسؤول مرکز سلامت شهر تاکستان گفت: الکل ماده‌ای است که وضعیت جسمی و ذهنی را تغییر داده، می تواند موجب از دست رفتن کنترل بر رفتار شود و در درازمدت، مشکلات اجتماعی، جسمی و روانی به وجود آورد.

ایشان الکل را ماده ای اعتیادآور دانست که با توجه به مقدار مصرفی، آثار متفاوتی در بدن ایجاد می کند و می تواند در عملکرد سیستم های بدن، تاثیرگذار باشد. این پزشک دوره دیده پیشگیری و مصرف الکل، با تصریح به اینکه این ماده در مقدارهای بالا، خطرناک و بالقوه، مهلک است؛ ادامه داد: الکل با تأثیر بر سیستم عصبی، می تواند منجر به اختلالات شناختی و رفتاری، اختلالات حافظه و بیهوشی های موقتی شود.

تنها کبد در خطر نیست!

این کارشناس بیان کرد: الکل، کنترل مغز بر خویشتن‌داری و توازن و هماهنگی حرکتی را مختل می‌کند و نوشیدن درازمدت الکل، به سلول های مغزی کنترل کننده یادگیری و حافظه، صدمه می رساند. وی افزود که نوشیدن الکل، می تواند به کبد صدمه شدید وارد کرده و موجب بیماری‌های چون سیروز و سرطان شود. به گفته دکتر چرخچیان، ممکن است در نتیجه مصرف الکل، زخم معده و دوازدهه (اولین قسمت روده کوچک) ایجاد شود و علاوه بر آن که خطر پیدایش سرطان معده وجود دارد؛ الکل ممکن است، عملکرد جنسی را مختل کرده و در درازمدت، شاید میزان باروری هم کاهش یابد.

 

مصرف الکل به هر اندازه، سرطان زاست

ایشان خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات به طور واضح بیان می کند که مصرف الکل به هر اندازه ای می تواند احتمال ابتلا به سرطان های دهان، مری، کبد، حنجره، روده کوچک، روده بزرگ و سرطان سینه را بیشتر کند و نکته جالب این تحقیق آن است که افزایش احتمال این سرطان ها، تنها برای افراد معتاد به الکل ذکر نشده بلکه مصرف هر اندازه از آن توسط انسان، می تواند احتمال ابتلا به سرطان را در مصرف کننده بیشتر کند.

پزشک مسؤول مرکز سلامت شهر تاکستان گفت: واقعیت این است که حتی نوشیدن کم این ماده، افراد را در خطر ابتلا به سرطان قرار می دهد؛ ولی متاسفانه مردم این ارتباط را نادیده می گیرند. ایشان اضافه کرد که رابطه آماری مشخص و دلایل و شواهد بسیار دقیقی در این باره وجود دارد که حتی اگر نادیده گرفته شوند، کار خودشان را می کنند و تنها ارمغان آنها برای فرد مصرف کننده الکل، سرطان است.

باقی ماندن برخی مشکلات، با وجود درمان

این پزشک دوره دیده پیشگیری و مصرف الکل، بروز خشونت با نزدیکان یا بدرفتاری با کودکان، احتمال تصادفات رانندگی، خطر سوختگی، غرق شدن یا روابط پُرخطر را از عوارض مصرف الکل دانست و گفت: مصرف این ماده، ضمن آن که مشکلات عصبی، زوال عقل و سکته مغزی را به دنبال دارد، برای گروهی از مردم، مشکلات قلبی و عروقی به همراه دارد و خطر ابتلا به فشار خون بالا و فیبریلاسیون دهلیزی را بالا می برد.

ایشان با گفتن اینکه در افرادی که الکل مصرف می کنند، اضطراب، افسردگی و خودکشی های ناشی از آن، بیشتر دیده می شود؛ اظهار کرد: سوء تغذیه، بیماری کبدی، هپاتیت الکلی و سیروز کبد، اختلالات تنفسی، کما و حتی مرگ نیز از جمله عوارضی است که در دراز مدت سراغ فرد می آید.

این پزشک با اشاره به اینکه مسمومیت با الکل به دنبال مصرف مقدارهای بالا و سندروم ترک الکل به دنبال توقف یا کاهش ناگهانی مصرف الکل ایجاد می شود که اغلب، برگشت پذیر بوده و با روش های درمانی مختلف، مانند: مداخلات روان شناختی و درمان های دارویی، در برخی موارد، قابل درمان هستند اما برخی مشکلات می توانند با وجود درمان باقی بماند.

به گفته دکتر چرخچیان با توجه به اینکه داروی خاصی برای درمان اعتیاد به الکل تاکنون وجود ندارد، بنابر این تنها راهکار عدم مصرف این ماده اعتیادآور به همراه گذراندن کامل دوره های روان درمانی زیرنظر پزشک متخصص و در صورت لزوم، مصرف دارو برای کنترل علائم جانبی ناشی از مصرف الکل است.

دکتر چرخچیان، این سخنان را روز سوم مهر 1398 برای پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت در کارگاه آموزشی پیشگیری و درمان مصرف الکل بیان کرد. این برنامه با نظارت واحد سلامت روان، اجتماعی، اعتیاد و الکل شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان برگزار شد.