اخبار

آماده نبودن برای ازدواج، مثل آماده بودن برای شکست است

آزیتا مهریان، کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان گفت: شناخت، پدیده ای است که به صورت نسبی و مستمر تداوم می یابد و به مرور زمان و با تلاش زوجین به درجه کامل تری می رسد، که بخشی از آن،  قبل از ازدواج و بخشی بیشتر آن، در زندگی مشترک حاصل می شود، پس بنابر این آشنایی با مهارت های ارتباطی موثر برای تداوم زندگی با نشاط، ضروری است؛ زیرا آماده نبودن برای ازدواج، مثل آماده بودن برای شکست است!

ایشان خاطرنشان کرد:  طبق تحقیقات، آموزش پیش از ازدواج، خطر زندگی ناسازگار و طلاق را به طور قابل توجه کاهش می دهد و این آمادگی و هماهنگی در زندگی مشترک، تا حد زیادی قابل یاد گیری است. مهریان با بیان اینکه با آموختن مهارت های ارتباطی، موفقیت ازدواج افزایش می یابد و برای رسیدن به یک زوج مناسب و نیز تداوم ارتباط، معیارها باید رعایت شود؛ گفت: گرچه این موردی ساده به نظر می رسند، ولی می تواند در شروع ارتباط و تداوم زندگی مشترک  تاثیر گذار باشند، البته بروز تعارض در روابط انسان ها با یکدیگر اجتناب ناپذیر است.

نداشتن مهارت گفتگو،  از علل اصلی اختلافات زناشویی

کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان اذعان کرد که نداشتن مهارت گفتگو یکی از اصلی ترین علل اختلافات زناشویی است. وی با تأکید به اینکه حتی اگر یکی از زوجین دارای مهارت گفتگو مناسب باشد، می تواند از بسیاری از اختلافات جلوگیری کرده و در حل آن ها موثر باشد؛ گفت: مهارت های گفتگو باعث ارتقای فرد در دیگر ابعاد زندگی نیز می شوند؛ برای مثال، کسی که مهارت های گفتگو را می شناسد، در محیط کار نیز پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

گفتنی است، این کارشناس، سخنانش را در کارگاه آموزشی ازدواج سالم بیان کرد. این کارگاه توسط واحد سلامت نوجوانان و جوانان شهرستان برای مددجویان برگزار شد و کتاب "ازدواج مناسب برای جوانان " توزیع شد.