اخبار

علائم ویروس کرونا، بسیار شبیه به سرماخوردگی است

دکتر جلال رحمانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان در نشست شورای سلامت این شهرستان مورخ 27 بهمن 98 بیان داشت: ابتلا به ویروس کرونا بین حیوانات رایج است و گاهی می‌تواند با تغییر شکل انسان‌ها را هم آلوده کند. تاکنون از ابتدای سال ۲۰۰۰ انواع دیگر از ویروس کرونا به انسان‌ها سرایت کرده و باعث شیوع سارس در سال ۲۰۰۲ و مِرس (MERS) در سال ۲۰۱۲ شده است

دکتر رحمانی توصیه کرد برای محافظت در برابر ویروس کرونا، اصول بهداشتی به ویژه شست و شوی دست‌ها بصورت مکرر با آب و صابون را رعایت کنند و افزود: شست و شوی مدام دستها با آب و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده و پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه بسیار ضروری است، زیرا علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا است و تب، سردرد و بدن درد، سرفه و آبریزش بینی و علائم تنفسی مانند تنگی نفس می تواند از علایم این ویروس باشد.

دکتر رحمانی گفت: ویروس کرونا از طریق سرفه و عطسه، یا دست زدن به دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن چیزهایی که افراد آلوده به آن دست زده اند انتقال می یابد، بنابر این افراد پس از حضور در اماکن عمومی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی دست های خود را با آب و صابون ضدعفونی کنند.

آموزش نخستین رکن و اصلی ترین راه پیشگیری از بیماری ها

دکتر مهدی صالحی، معاون فرماندار شهرستان تاکستان هم در این نشست بیان کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا هیچ واکسن و داروی اختصاصی ندارد بنابراین ستون اصلی برنامه در برابر ویروس کرونا آموزش و اطلاع رسانی به مردم است تا مردم راههای انتقال این بیماری را بدانند و اصول بهداشتی را رعایت کنند البته در این باره باید از ایجاد ترس و نگرانی بیش از حد و بی مورد پرهیز شود.

وی با تاکید بر ایجاد آرامش در جامعه گفت: آموزش نخستین رکن و اصلی ترین راه پیشگیری از بیماری ها است و لازم است دستگاه ها و ادارات برای رفع این معضل نظام سلامت را یاری کنند.

لزوم کنترل جمعیت سگ های ولگرد  بیش از پیش احساس می شود.

مهندس عسگر شریف زاده، معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت شهرستان تاکستان هم در این جلسه گفت: هاري يك بيماري عفوني حاد و كشندة ويروسي است و اين بيماري مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بود، انسان و ساير حيوان‌هاي خونگرم پستانـدار، به‌طور تصادفي و اغلب از طريق حيوان‌گزيدگي به آن مبتـلا مي‌شوند