اطلاعیه

با تزریق واکسن فلج اطفال به کودکان با اطمینان بیشتر از ابتلا به آن بیماری جلوگیری نمایید.

1398/11/1 سه‌شنبه

براساس دستورلعمل ابلاغی از سوی وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی کشور مقرر گردید است که کودکان 2 تا 4 ساله ( متولدین 01/01/1395 لغایت 17/02/1397 ) در استانهای شمالی غرب کشور از جمله قزوین ، یک نوبت واکسن تزریق فلج شل حاد را دریافت نمایید.

با توجه به اینکه کودکان 5 نوبت واکسن خوراکی فلج اطفال را دریافت می کنند و برای تکمیل برنامه واکسیناسیون خود براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال را نیز دریافت نمایند که این برنامه درکشور از سال 1394 شروع شده بود که در ادامه برنامه به دلایل کمبود واکسن در سال 1395 تزریق واکسن با وقفه مواجه شده بود نظر به اینکه درحال حاضر این وقفه برطرف شده است لذا کودکانی که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده اند می بایست با مراجعه به نزریک ترین واحد بهداشتی محل سکونت خود ، نسبت به تزریق آن تا پایان سال جاری اقدام نمایند.

بیماری فلج شل حاد یک بیماری عفونی با عامل ویروسی با نام ( ویروس فلج اطفال ) است که معمولا" کودکان و بعضا" نوجوانان و افراد بالغ را مبتلا می کند که مبتلایان به این بیماری علائمی مانند تب ، ضعف ، سردرد، سفتی و درد عضلات و فلج شل اندام ها را دارند که به صورت ناگهانی بروز می کند. این بیماری درحال حاضر درکشور پاکستان و افغانستان شایع است و خیلی از کشورها از جمله کشور ایران پاک از ویروس وحشی است.

افراد که بدون سابقه ضربه دچار فلجی اندام در پاها و دست ها ،صورت و یا هر نقطه ای دیگر از بدن شوند به عنوان فرد مظنون تلقی شده و باید به نزدیک ترین واحد بهداشتی جهت نمونه برداری ، تشخیص و همچنین دریافت خدمات پزشکی مراجعه نمایند.

شایان ذکر است ، در این طرح  7133  کودک درسطح شهرستان تاکستان واکسینه خواهند شد.

واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر مرکز بهداشت شهرستان تاکستان